VŠE KOLEM STAR WARS

Jestli máte rádi STAR WARS tak jste tady správně

PŘÍBĚH

Od začátku se s vámi nikdo moc nemazlí a bez průtahů jste vrženi do válečné vřavy, která byla započata předchozím filmem (a podrobně ji popisovaly četné knihy a comicsy). Probíhá zajímavá vesmírná bitva, něco co dosud v nové trilogii chybělo (ta legrace z epizody 1, kde Anakin omylem zlikvidoval řídící loď droidů se nepočítá). a Anakin s Obi-Wanem stojí opět bok po boku jako mistr a učedník. Haydenu Christensenovi (Anakin) patří velký dík za to, že konečně začal hrát (asi si už i George všiml, že něco není v pořádku), třebaže nejde o žádný světoborný výkon, koukat se na to už dá. Prvních 20 minut se film tedy pohybuje v příjemném akčním tempu. O to větší šok ale přichází později, kdy se náhle film naprosto zastaví a další půlhodinu se takřka nic neděje, jsem rád že byly vystřiženy scény se zrozením povstání, protože by celý film pouze protahovaly a navíc by popíraly fakta popsaná v některých knihách.

Vše se ale láme ve chvíli, kdy Yoda odlétá na Kashyyyk a Obi-Wan na Mustafar, aby se utkal s generálem Grievousem (mimochodem dalším z řady efektivních záporáků, kteří by si zasloužili propracovat víc než jen „to je ten kterýho musej zabít“, ještěže máme ty comicsy). Právě tehdy nastává také možná nejdůležitější část filmu, kterou je přechod Anakina na temnou stranu Síly. Podle mě je toto zvládnuto skutečně dobře, třebaže existují i názory, že byl Anakinův přechod příliš rychlý, což si já nemyslím. Ohledně souboje Palpatina proti čtyřem rytířům Jedi - mohlo to být o moc lepší. Představte si, že všichni tři rytíři, kteří zemřeli během několika vteřin seděli v radě Jedi, tudíž by to mohli se světelným mečem taky trochu umět. To že Mace používá Vaapadské techniky boje, který dokáže Jediho neuvědomujícího si jeho následky přivábit k temné straně ve filmu vysvětleno nebylo a z šermířského hlediska to byla bída. Ovšem následný Order 66 spojený s perfektní hudbou je vynikajícím momentem filmu, možná také tím nejlepším.

No a teď už přeskočíme k závěrečnému dvousouboji - nelíbilo se mi, že oba dva závěrečné souboje byly navzájem prostříhané, myslím že jim to příliš nesvědčilo. K oběma je co vytknout, k souboji Palpatine vs. Yoda například to, že na tak vznešené postavy se moc nesluší, aby do sebe jen tak mlátily mečema, také Yodův útěk může být nepochopitelný. No a k duelu mistra a učedníka také výhrady mám. Je sice doplněn skutečně zajímavými dialogy jak na začátku, tak na konci, který oba herci zvládli téměř nad své možnosti, nicméně kamera mnohdy zabírá pouze míhání meči, aby poukázala na zběsilé tempo, čímž poněkud stácíte přehled. Také je zajímavá, že když takovou dobu bojují sotva pár metrů nad vroucí lávou, že se jim nezačíná vařit krev v žilách… no ale na fyziku Lucas nikdy nebyl.

V úplném závěru filmu je přeměna dokonána, na svět přichází dvě budoucí naděje na svobodu v galaxii a my se dozvídáme, jak je to je se dvěma záhadami co se týká kontinuity staré a nové trilogie. Nejprve tedy mizení Jediů - nápad zapojit do toho všeho Qui-Gona mi nevadí, vysvětlení je v podstatě dostačující, jen to nutí k přemýšlení, proč se v Návratu Jediho na konci zjevil i Anakin. No a tou druhou záhadou jsou droidi. C-3PO má teď vymazanou paměť a oba nyní patří kapitánovi lodě, ve které za 20 let pocestuje princezna Leia s ukradenými plány Hvězdy smrti. No pořád je to neuvěřitelná shoda náhod, ale dobře, nechme to být.

Žádné komentáře
 
DÍKY ZA TVŮJ ČAS