VŠE KOLEM STAR WARS

Jestli máte rádi STAR WARS tak jste tady správně

PŘÍBĚH

Dnes již legendární dílo, které je původcem všeho, o čem se dočtete na této stránce - to je a New Hope. Když v roce 1977 vtrhla do kin, tehdy ještě pod prostým názvem Star Wars, nikdo netušil, jak rozsáhlý jednou tento svět bude. Film tehdy působil jako něco naprosto výjimečného, něco co nikdy předtím natočeno nebylo. Možná právě proto, že nejde o pouhou sci-fi, ale setkáme se zde s prvky mnoha jiných oblíbených žánrů, jako jsou válečné filmy, westerny, nebo východní mytologie. Příběh nejprve upoutá decentní akcí a seznámí nás se dvěma roboty, se kterými budeme celým příběhem (nejen tohoto filmu) procházet. Následuje několikaminutová, něpříliš záživná část, po ztroskotání obou robotů na písečné planetě, ovšem byla by chyba od filmu v tuto chvíli odcházet. Později se setkáváme s dalšími zajímavými postavami, mladým a idealistickým farmářem Lukem Skywalkerem, starým podivínem Benem Kenobim, pašerákem Hanem Solem, jeho kopilotem Chewbaccou, zajatou povstaleckou princeznou Leiou i tajemným temným lordem Darth Vaderem.

Navenek jednoduchý a přitom tak zajímavý příběh jednoduše upoutá. Vesmírný přístav v Mos Eisley, který ukazuje ohromné množství tvorů z celé galaxie, stejně jako skutečnost, že ani tato galaxie, není místem kde panuje klid a pořádek, zkrátka zaujme. Právě proto, že příběh ani po několikerých pozdějších úpravách nestojí na pouhých efektech, všímáte si více příběhu, který prostě nezklame. Perfektní částí je například ta, ve které Luke přesvědčuje Hana k záchraně princezny, uvězněné na Hvězdě smrti, kde se nedobrovolně ocitli i oni. Pozdější souboj Bena s Darth Vaderem je možná ve srovnání se souboji trochu nudný, ale alespoň mu nikdo nemůže vytknout přeplácanost:). a když se dějová linie konečně přesune k monumentální bitvě u Yavinu, všichni jistě pochopí, proč byly veškeré pozdější letopočty zapisovány vzhledem ke svému vztahu k bitvě u Yavinu. Samotná bitva ve filmu z roku 1977 působila chvílemi trochu podivně, ale pořád to byla vynikající podívaná. Ovšem pozdější předělávka bitvy ze Special Edition z roku 1997 celou bitvu posouvá ještě o mnoho výše.

Co filmu také přidává mnoho je vynikající hudba. Právě tato hudba z původní trilogie je dnes skutečně velmi populární a často ji znají i lidé, kteří o SW nevědí vůbec nic. Chtěl bych se zmínit o jednom vynikajícím hudebním tématu, který mezi tyto slavné melodie nepatří, nicméně mnohokrát násobí filmový okamžik - jde o skladbu, kterou slyšíme v závěru filmu, kdy Luke, Han a Chewie dostávají medaile od Aliance. John Williams zde neuvěřitelně vystihl atmosféru okamžiku a mnohokrát ji zesílil. a to je asi vše k filmu, který celý tenhle blázinec odstartoval. a že to odstartoval parádně…

 
DÍKY ZA TVŮJ ČAS